10 wiosennych prac dla właścicieli koni
Sądząc po ptasich śpiewach i coraz śmielej atakującym nas słońcu, powoli zostawiamy zimę za sobą, a za rogiem czeka już wiosna, a wraz z nią porządki w stajni. To oczywiście radosny czas dla wszystkich, nie tylko jeźdźców czy właścicieli koni – spacery na świeżym powietrzu stają się coraz przyjemniejsze, chętniej wracamy do sportu i ogólnie czujemy większą chęć do życia.
Nie oznacza to jednak, że w świecie koni czekają nas same przyjemności i relaks – na to jeszcze nadejdzie czas. Być może przed nami jeszcze kilka tygodni błotnisto-deszczowo-mroźnej pogody i niższych temperatur. Nie ma jednak co zwlekać: należy zabrać się za przygotowania do sezonu i ostatecznie pożegnać okres zimowy. Żeby to zrobić niezbędne będą porządki w stajni i dookoła samego konia. O produktywnym spędzaniu zimy pisaliśmy już wcześniej, dziś więc zajmijmy się tym, co czeka nas wiosną. A czeka nas sporo pracy! Oto 10 rzeczy, które każdy właściciel konia powinien wpsiać na listę swoich wiosennych porządków, by przygotować się na kolejny rok!
-
Sprzątanie stajni lub Twojego miejsca w stajni (jeśli korzystasz z pensjonatu)
Porządki w stajni najlepiej zacząć tam, gdzie potrzebne są najbardziej – a stajnia i boksy aż się proszą o odrobinę miłości! Im lepsza staje się pogoda, im wyższe temperatury i im dłuższe dnie, tym więcej czasu przyjdzie Ci spędzać w stajni. To też świetny czas by posprzątać i odkurzyć wszystkie zakamarki, by doprowadzić dom Twojego konia do stanu wyjściowego.
Zacznij od pajęczyn. Możesz użyć zwykłej miotły lub jednej z tych fikuśnych, włochatych miotełek znanych z telewizji. Możesz też, jeśli Twoja stajnia na to pozwala, użyć wodnej myjki ciśnieniowej. Usunięcie pajęczyn nie tylko wzmaga ogólne wrażenie czystości, ale też redukuje ryzyko pożaru.
Zabierz się za boksy. Wymiana legowiska to absolutna podstawa. Użyj odpowiednich preparatów w miejscach, gdzie zostały plamy moczu i pozwól im wyschnąć przed wniesieniem świeżego siana – to zredukuje nieprzyjemny zapach, podniesie poziom higieny i pozytywnie wpłynie na klimat w całej stajni.
To też dobry moment, by zająć się swoimi narzędziami i przeorganizować je na nowo. Umyj wszystkie miotły, widły, łopaty i tym podobne utensylia i upewnij się, że są dobrze zorganizowane. Co to dokładnie znaczy? Jeśli trzymasz narzędzia w wiadrze – wyczyść wiadro i umieść je tam z powrotem. Jeśli masz wolną przestrzeń na ścianie, zawieść na niej specjalne haki do przechowywania narzędzi i powieś wszystko na nich. Haki znacząco ułatwiają organizację i przyspieszają wszystkie prace – nic nie ginie, nic się nie gubi, wszystko ma swoje miejsce i zaraz po użyciu może na nie szybko trafić.
Dokładnie umyj wszystkie wiadra z wodą lub karmą, a także wyczyść koryta. Umyte i wyszorowane wiadra będą gotowe na dni, kiedy Twój koń będzie spędzać więcej czasu na zewnątrz.
-
Umyj i przejrzyj dokładnie cały rząd
Pora zajrzeć do skrzyni z końskim osprzętem! Wyczyszczenie wszystkiego na pewno zajmie sporo czasu, wykorzystaj go więc na podjęcie decyzji odnośnie tego, czy nadal wszystkie te rzeczy są Ci potrzebne. Możesz nieco podreperować budżet sprzedając niepotrzebne i nieużywane akcesoria, koce, odzież i inne sprzęty. Może to dobry pomysł na mały, wiosenny zarobek? Reguła kciuka mówi, że jeśli nie używasz czegoś od 2-3 lat – najwyższy czas się tego pozbyć!
Uprzątnij też samą skrzynię, w której trzymasz rząd. Gdy wszystkie akcesoria będą na zewnątrz, możesz w końcu dokładnie ją umyć, włącznie ze wszystkimi szczotkami i przyrządami do pielęgnacji konia.
To też idealny moment by zrobić małą inwenturę w szafce z lekami i magazynie z karmą. Sprawdź daty przydatności do użycia i spożycia. Wyrzuć wszystko, co przeterminowane (pamiętaj, leki najlepiej „wyrzucać” w aptece). Wymień na nowe wszystko, co będzie potrzebne w nadchodzącym sezonie.
-
Umów wiosenną wizytę u weterynarza
Jeśli Twoja stajnia nie ma ustalonych cyklicznych wizyt to najwyższy czas zadbać o takie odwiedziny. Przyjrzyj się aktualnie wymaganym szczepieniom i upewnij się jakie planujesz odwiedzić eventy i wystawy – być może mają szczególne wymagania, które należy spełnić. Wiosna to najlepszy moment na wszystkie końskie zastrzyki.
-
Napraw lub wymień wszystkie elementy płotów i ogrodzenia, a także dokonaj oględzin pastwisk
Wiosna to czas intensywnej eksploatacji wybiegów. Upewnij się więc, że wszystkie płoty spełniają swoje zadanie i są gotowe na zwiększoną, końską aktywność. Sprawdź czy na wybiegach nie powstały dziury, które należy wypełnić lub zasypać. Zwróć uwagę na obszary, gdzie zbiera się woda i tworzy błoto – mogą być śliskie i potencjalnie niebezpieczne podczas treningów.
-
Wyczyść i przygotuj obszar przechowywania słomy
Twój składzik ze słomą również wymaga nieco uwagi – porządki w stajni to też porządki w magazynie. Przyjrzyj się dokładnie pozostałym zapasom, wyrzuć te nienadające się do konsumpcji (uwaga na sznurki!), a resztę sprawiedliwie rozdziel pomiędzy konie. Pozamiataj wszystko dokładnie i możesz spokojnie oczekiwać świeżej dostawy!
-
Wyczyść zimowy osprzęt Twojego konia
Czas na wypranie, naprawę i ponowną impregnację wszystkich tych zimowych koców! Pomniejsze naprawy możesz wykonać we własnym zakresie – lub znaleźć zakład krawiecki, który Cię wspomoże. Pamiętaj, że dziurawe koce i derki należy naprawiać, a nie wyrzucać. To nie tylko ekologiczne, ale też oszczędne – cerowane materiały nadal spełniają swoje zadanie!
Gdy już zrobi się ciepło, wypierz wszystkie swoje płaszcze, ubrania, bryczesy i obuwie, którego potrzebujesz jedynie zimą. To naprawdę cudowne uczucie, gdy pod koniec roku, w przypadku nagłego ataku zimy możesz po prostu wyjąć czyste rzeczy z szafy i zacząć ich od razu używać! Wyczyść swoje zimowe buty i schowaj je do pudełka, by czekały na Ciebie gdy jesień ustąpi miejsca kolejnej porze roku.
Przy okazji sprawdź czy wszelkie akcesoria chroniące konia przed owadami są już gotowe do noszenia. Siatkowa derka, maska przeciwowadowa, owijki – wszystkie powinny być wyczyszczone i gotowe do normalnego korzystania.
-
Wyczyść swojego konia!
Wiosna to przecież czas gubienia zimowej sierści i „kąpieli” błotnych! Sprawdź, czy na pewno masz narzędzia niezbędne do usunięcia zrzucanej sierści, a gdy tylko będzie wystarczająco ciepło – zabierz konia na jego pierwszą kąpiel tej wiosny! Poza wyczesaniem możesz również nieco go przystrzyc – chyba, że wolisz nieco bardziej „naturalny” wygląd.
-
Zajmij się przeglądem pojazdów w stajni
Porządki w stajni to nie tylko czesanie konia. Traktory, kosiarki, podkaszarki, ładowarki, wózki elektryczne i quady – wszystkie wymagają regularnych przeglądów. Jeśli udawało Ci się zajmować nimi w trakcie zimy – super! Jeśli nie, teraz nadszedł czas na mycie, wymianę oleju, wymianę filtrów i wszystkich uszkodzonych i niezbędnych części, a także sprawdzenie ciśnienia w oponach. Rozrzutniki obornika i brony również mogą wymagać nieco uwagi, by działać bezproblemowo. Zajrzyj do instrukcji użytkownika w poszukiwaniu informacji o właściwym serwisowaniu.
-
Zadbaj o przyczepę dla swojego konia
Zapewne już wkrótce wyruszysz na pierwsze pokazy i zawody, albo zabierzesz swojego konia na dalsze wyjazdy w teren. To optymalny czas by przygotować przyczepę na tegoroczne wyprawy. Wyjmij z niej całą zawartość, wyczyść wszystkie elementy i przeorganizuj przyczepę zgodnie z tym, czego będziesz potrzebować w nadchodzących miesiącach. Wyczyść i uzupełnij zbiorniki z wodą, wymień podłoże (jeśli je stosujesz) i zaprowadź porządek wszędzie tam, gdzie będzie niezbędny.
Być może to czas, by zabrać przyczepę do serwisu – tego typu usługi zwykle są świadczone przez sklepy oferujące przyczepy i akcesoria. To rozwiązanie nieco pewniejsze niż ocena na własne oczy – profesjonalny serwisant wie, czego szukać i widzi sygnały nadchodzącego problemu jeszcze zanim on się ujawni. Podobnie jak w przypadku innych pojazdów w stajni, tak i tu przegląd powinien obejmować sprawdzenie opon, ciśnienia w kołach, instalacji, stanu podłogi i zaczepu. Może przy okazji warto zainteresować się stanem samochodu, który ma niebawem pociągnąć tę przyczepę?
Jak widzisz, pracy jest tu co niemiara – nawet jeśli rozłożyć porządki w stajni w czasie, zapowiada się naprawdę pracowitych kilka tygodni. Nie czekaj więc i czym prędzej zacznij dbać o swoją stajnię – sezon już za pasem!
0 komentarzy