Centrum pomocy

Jeśli masz jakiekolwiek pytania zacznij od centrum pomocy

Czat z doradcą

Jeśli chcesz porozmawiać na czacie z obsługą sklepu kliknij tutaj

Telefon do przyjaciela

Jeśli wolisz kontakt telefoniczny zadzwoń klikając tutaj

Rozpocznij zakupy

Jeśli chcesz przejść do sklepu Horse Shoe kliknij tutaj

KONIECZNIE ODWIEDŹ NASZ BLOG

Komentarze –

0

Komentarze –

0

Styl klasyczny i westernowy

Podchodząc po raz pierwszy do tematu jazdy konnej każdy przyszły jeździec zderza się z podstawowym pytaniem – styl klasyczny, czy western? Każdy z nich ma swoich zwolenników, każdy też charakteryzuje się innym osprzętem oraz innymi konkurencjami dostępnymi podczas zawodów. Nie chcielibyśmy więc dzisiaj przesądzać o tym, że jeden jest lepszy od drugiego – zamiast tego przybliżymy Ci oba te style i omówimy rozmaite ich aspekty tak, by ułatwić Ci decyzję. Zapraszamy do naszej stajni!

Co będzie łatwiejsze?

Naturalnie nasuwającym się pytaniem w przypadku wyboru stylu jest to o poziom trudności.

Styl klasyczny, zwany też angielskim, wymaga nieco więcej balansu i koordynacji między wodzami a nogami, więc jeźdźcy nie od razu poczują się pewnie w siodle. Większe, westernowe siodła ułatwiają początkującym wygodny dosiad i dają większe poczucie bezpieczeństwa.

Oba style wymagają praktyki, praktyki i jeszcze raz praktyki i żaden nie jest „lepszy” od drugiego. Wybór między nimi powinien sprowadzić się do przyszłych celów, które zakładasz w swojej jeździe.

Jeśli interesuje Cię przede wszystkim eksploracja terenu w wygodnym jak fotel siodle, a na widok Clinta Eastwooda przywdzianego w ponczo Twoje serce znacznie przyspiesza – prawdopodobnie zainteresuje Cię styl westernowy, ale jeśli chcesz wspólnie ze swoim koniem pokonywać przeszkody zgrabnymi skokami to styl klasyczny będzie odpowiedniejszy.

Niektórzy jeźdźcy i trenerzy twierdzą, że łatwiej jest przejść ze stylu klasycznego do westernowego, niż w drugą stronę. Niezależnie od Twojej decyzji, kompetentny instruktor zadba o to, by chwile spędzone w siodle były bezpieczne i pełne uśmiechów.

Główne różnice

Można przyjąć, że styl klasyczny jest bardziej formalny i elegancki, zaś styl westernowy jest bardziej ukierunkowany na pracę z koniem, historycznie związaną z opieką nad bydłem (wszak stąd wziął się przydomek „cowboy”), zaś w dzisiejszych czasach przybrał również formę bardziej związaną z wygodnym wypoczynkiem w siodle. Zarówno styl klasyczny jak i westernowy są silnie nacechowane przez swoją historię i pochodzenie, mają też swoją unikatową charakterystykę i wyposażenie. Pierwszą zauważalną różnicą jest rząd i siodło używane do jazdy.

Angielskie siodło jest mniejsze i lżejsze niż westernowe i ma pomagać jeźdźcowi w dresażu i skokach, utrzymując jego ciało bliżej konia.

Siodło westernowe jest większe i rozkłada wagę jeźdźca po większej przestrzeni, dzięki czemu jest nieco wygodniejsze i idealnie nadaje się do długiej jazdy w terenie.Takie siodło może również posiadać charakterystyczny „rożek” w przedniej części, który tradycyjnie używany jest do owijania liny podczas spędów bydła.

Cały rząd różnic

Rząd koński używany w każdym ze stylów jest inny i ściśle dopasowany do jego rozmaitych aspektów. Angielskie siodło jak już wspomnieliśmy jest mniejsze i lżejsze, dzięki czemu jeździec jest bliżej konia i czuje każdy jego ruch. Siodło westernowe jest cięższe i większe, dając większy komfort i stabilność podczas długich godzin spędzonych na nierównym terenie.

Jazda

Co do samego stylu jazdy, główna różnica polega na tym, że w stylu westernowym wodze spoczywają luźno w jednej ręce, pozostawiając drugą rękę wolną.

Jadąc w stylu angielskim, wodze trzymane są obiema dłońmi, dając większą kontrolę nad koniem poprzez wędzidło. W tym stylu musisz nauczyć się anglezować i analizować, czyli dopasowywać swoją posturę do często sprężystych ruchów konia, gdy przestępuje z jednej pary przeciwległych nóg na drugą.

Z kolei siodło westernowe pozwala na wygodniejszy i pełniejszy dosiad w kłusie, dzięki czemu jeździec nie musi tak często korygować swojego dosiadu.

Historia w siodle zapisana

Już od starożytności konie używane były w transporcie oraz przy wielu trudnych, fizycznych pracach, niemożliwych do wykonania przez człowieka. Styl jazdy konnej zaczął ulegać zmianom dzięki staraniom Anglików, którzy rozkochali się w sportowych zastosowaniach koni. Styl angielski, uznawany za tradycyjny i „właściwy”, przybył do Ameryki w XIX wieku, gdy styl westernowy był tam już nie tylko dobrze znany, ale i głęboko zakorzeniony w kulturze.

Styl westernowy ma swoje korzenie w początkach XVII wieku, kiedy to hiszpańskie rancza w północnym Meksyku i dzisiejszych południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych wytworzyły styl najbardziej przydatny do długich godzin ciężkiej pracy. Kowboje spędzali godziny, a często nawet dni w siodle, pędząc bydło i uprawiając swoje ziemie. Wygoda i użyteczność były cenione wyżej niż elegancja i to one przyczyniły się do stworzenia siodła i stylu, który po dziś dzień pozostaje bardzo popularny na całym świecie.

Sława, medale, błysk fleszy

Jeśli interesuje Cię udział w zawodach i kariera utytułowanego jeźdzca, oba style oferują inne wachlarze możliwości. Wspólnymi konkurencjami dla obu stylów są trail, orienteering (jazda na orientację) oraz endurance, czyli rajdy długodystansowe. Tylko w stylu klasycznym występuje dresaż, konkursy skoków, pościg za lisem, zwany też hubertusem oraz wszechstronny konkurs konia wierzchowego. Tylko w westernie zaś odbywają się konkurencje jak wyścig między beczkami, roping oraz western pleasure.

Porady przydatne podczas jazdy westernowej

Jeśli już zdecydujesz, żeby wybrać się na popołudniową przejażdżkę w westernowym siodle, musisz czuć się swobodnie kłusując, ufając nie tylko sobie, ale i swojemu końskiemu partnerowi. Oto kilka porad, które pomogą początkującym nie tylko wejść na konia, ale też odpowiednio się ubrać i zadbać o niezbędne narzędzia.

 1. Zadbaj o odpowiedni strój

Najlepsze do jazdy westernowej będą wygodne spodnie i para dobrych butów z niskim obcasem. Spodnie muszą być wytrzymałe, ale też i elastyczne, by nie ograniczały Twoich ruchów. Niski obcas pozwoli Ci pewnie trzymać się w strzemionach podczsa jazdy.

Unikaj luźnych i zwisających elementów ubioru, które mogłyby zaplątać się w konia lub osprzęt. Szale i naszyjniki mogą splątać się z wodzami, a także wystraszyć konia, jeśli zbyt mocno poruszą się na wietrze.

Rozważ ubranie się w kilka warstw jeśli planujesz jazdę w terenie i koniecznie załóż rękawice, jeśli pogoda jest zimna. Ochrona głowy to zawsze dobry pomysł, niezależnie od Twojego poziomu zaangażowania i stylu jazdy.

 1. Rozluźnij się przed jazdą

Twój koń bez problemu wyczuwa czy się stresujesz lub gdy masz dobry humor. Zbytnie nerwy lub strach z łatwością przenoszą się na konia i mogą sprawić, że stanie się porywczy, lękliwy lub trudny w komunikacji. Weź kilka głębokich wdechów, jeśli musisz i dowiedz się dokładnie z jakim koniem przyjdzie Ci dziś pracować – zanim jeszcze do niego podejdziesz.

 1. Okazuj bliskość

Upewnij się, że rozmawiasz ze swoim koniem, głaszczesz go i cieszy Cię jego towarzystwo. Spróbujcie zostać przyjaciółmi – koń zacznie rozpoznawać Twój głos, gdy nadejdziesz z drugiego końca stajni. Pokaż mu, że cieszysz się na jego widok. Konie reagują na imiona, nie obawiaj się więc wołać go już z daleka. Jeśli jedziesz na nowym, nieznanym Ci koniu lub spotykasz go po raz pierwszy, podejdź do niego ostrożnie i niespiesznie, żeby go nie speszyć. Daj mu powąchać swoją dłoń, mów do niego powoli i bacznie obserwuj wysyłane przez niego sygnały. Jeśli dotknie Cię swoim nosem – jest gotów, by go pogłaskać.

 1. Wsiadaj bez zawahania

Pamiętaj, że Twój koń najprawdopodobniej uczył się dosiadania z lewej strony. Jeśli się denerwujesz, oddychaj głęboko i nie obawiaj się poprosić kogoś o przytrzymanie konia, podczas gdy będziesz wsiadać. Następnie wsuń lewą stopę do lewego strzemienia i trzymając wodze lewą ręką podnieś się używając prawej nogi. Do siodła wsiadaj powoli, unikając nagłego „wpadnięcia”.

 1. Trzymaj profesjonalną posturę

Jazda westernowa powinna być zrelaksowana i komfortowa, zarówno dla Ciebie jak i dla Twojego konia. Czym jest profesjonalna postura? Cóż, wyobraź sobie, że jesteś kowbojem znanym Ci z filmów! Siedź prosto, lecz pozwól swojemu ciężarowi rozłożyć się w głębi siodła. Pozwól, by Twoje biodra poruszały się wraz z ruchami konia. Rozluźnij plecy i ramiona, delikatnie trzymając wodze. Trzymaj się środka siodła.

 1. Trzymaj wodze w stylu westernowym

Wodze należy trzymać w jednej ręce, dzięki czemu koń zachowuje większą kontrolę nad swoją głową, zaś Ty możesz nieco rozluźnić ramiona. Kluczem do sukcesu jest trzymanie obu wodzy w jednej ręce. Sygnalizuj skręty za pomocą ruchu dłoni wprzód i w kierunku, w którym ma iść koń. Możesz nieco skorygować pozycję swego ciała, by komenda była jeszcze bardziej czytelna.

 1. Używaj właściwych narzędzi

Odpowiedni osprzęt i akcesoria są niezbędne, by jeździć poprawnie i czerpać z jazdy należytą przyjemność. Siodło powinno być dobrze dopasowane do konia, zaś strzemiona powinny mieć odpowiednią długość. Długość wodzy oraz typ wędzidła również mają ogromne znaczenie w trakcie jazdy.

Przede wszystkim… dobra zabawa

Tak naprawdę w całej jeździe konnej chodzi głównie o to, by dobrze się bawić. Jazda westernowa powinna być przyjemna i relaksująca, zarówno dla Ciebie jak i Twojego konia. Jako osoba początkująca możesz mieć wrażenie przytłoczenia nowymi technikami, słowami, przedmiotami – to zupełnie normalne i ten stan zmieni się jak tylko zyskasz nieco doświadczenia. Kiedyś wszyscy byliśmy początkującymi! Ciesz się całym procesem poznawania swojego konia i doceń wszystkie małe elementy Twojej nauki – kiedyś będziesz wspominać je z ogromną nostalgią!

Tagi:

Piotr

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ciekawe artykuły…

Zimowe porady

Zimowe porady

5 porad na zimowe treningi Ledwie zaczęliśmy opowiadać o dobrych pomysłach na jesienne znoje, a tu mróz zaczyna powoli...

0
  0
  Twój koszyk
  Twój koszyk jest pustyPowrót do sklepu